Valljuk be, szinte teljességgel kizárt, hogy Magyarországon – sőt világszerte bárhol – él olyan ember, aki még soha életében ne követett volna el gyorshajtást. Az más kérdés, hogy néhányan csak véletlenül felejtik a lábukat a gázpedálon, és azonnal korrigálnak, amikor észreveszik a hibát, mások pedig mintha szándékosan nem tudnának a sebességhatáron belül autózni. De hogyan kerülhetők el a gyorshajtásból adódó bírságok? Vajon működnek a tapasztalt rókáktól tanult trükkök?
A klasszikus gyorshajtó kabala, a visszapillantóra függesztett CD
Mint a babonás szerencse vadászoknak a kulcstartóra akasztott nyúlláb, olyan a notórius gyorshajtóknak a visszapillantóról lógó CD-lemez. De mire is jó ez? Jó egyáltalán bármire? Sajnos azzal a rossz hírrel kell szolgálnunk, hogy kabalán kívül másra valóban nem használható.
Az elgondolás alapja, hogy a lemez megzavarja a lézeres sebességmérő műszereket. Ez azonban csupán tévhit, a valóságtól igen távol áll. Sőt, a szakértői vélemények ennek a működésnek épp az ellentétéről árulkodnak. Hiszen minél nagyobb visszatükröződő felület áll a lézer rendelkezésére, annál hatékonyabb mérésre képes. Szóval, az elmúlt évtizedek slágere, a CD, nemhogy nem segít, de még árt is.
Trend a gyorshajtás esetén: filctollal az igazságszolgáltatás ellen
Elsőre el sem hittük, amikor olvastuk, de valóban megtörtént esetekről – igen, nem is egyedi alkalomról beszélünk -, számoltak be azok a hírforrások, amelyek filctollal át- és megrajzolt rendszámtáblákról adtak hírt.
A jelenség alapja, hogy a gyorshajtás és egyéb szabályszegések és kihágások elkövetőjének azonosítása a rendszámtábla alapján történik. Ez a kis fém tábla gyakorlatilag az autód személyi igazolványa. Éppen ezért is gondolja úgy egy-egy “bűnöző zseni”, hogy a törvény figyelő szemei elől úgy lehet a leghatékonyabban elrejtőzni, ha álnéven ugyan, de szem előtt maradunk. Ennek általában nincs jó vége.
De akkor mégis hogyan védekezzünk a traffipax ellen?
Ahhoz, hogy erre a kérdésre válaszoljunk, először a kérdést kell elemeire szednünk. Alapvetően ugyanis nem arról kéne szólnia ennek a törekvésnek, hogy ádáz harcot vívjunk a sebességmérő eszközzel, hanem arról, hogy elkerüljük a gyorshajtásért kiszabott büntetéseket.
A két gondolkodásmód között egyetlen lényegi különbség van: a hozzáállás. Ha ellenségként tekintünk a traffipaxra, akkor csak azért is belehajszoljuk magunkat egy olyan szélmalomharcba, amiből végül komoly anyagi (és akkor még “olcsón” megúsztuk) deficittel jövünk ki. De ha kicsit másképp közelítjük meg a dolgokat, akkor a gyorshajtás, és így a traffipax által készített mosolygós fotó is kikerülhető. A sebességkorlátozások ugyanis nem azért vannak, hogy velünk autósokkal kitoljanak, hanem azért, hogy a közúton közlekedők testi épségét és vagyoni tárgyainak értékét megóvják. Ez persze nem azt jelenti, hogy egy-egy kint felejtett tábla előtt feleslegesen lassítani hasznos dolog lenne.
Készülj fel alaposan! – Így kerüld el a gyorshajtást
Amikor el akarod kerülni a gyorshajtásból adódó büntetéseket, az első kérdés, amit fel kell tenned magadnak, hogy mi ellen védekezel. A válasz erre jellemzően az, hogy lézeres és radaros traffipaxok ellen.
Sokan nem is tudják, de a rendőrség maga is szolgáltat nyilvános információkat a tervezett sebességméréseket illetően. Sőt, az olyan navigációs alkalmazásokban, mint például a Waze, számos esetben jelzik is neked, hogy hol számíthatsz mérésre.
Néhány tízezer forintért ráadásul beszerezhetsz olyan radar- és lézerdetektorokat, amelyek képesek előrejelezni a traffipaxok elhelyezkedését, így időben lelassíthatsz, mielőtt lefotóznának.
Manapság egyre többen választják a lézerblokkolókat, amelyet általában az autó elülső részén helyeznek el. Ezek képesek hangjelzéssel figyelmeztetni a közelgő mérésre, így még időben le tudsz lassítani. Ez azért fontos, mert a lézeres mérés akár 2 kilométerről is működik, így sok esetben még nem is látod szabad szemmel az eszközt, de máris rögzítették a gyorshajtásod.
Nem győzzük azonban hangsúlyozni, hogy a sebességmérés nem az autósok ellen, hanem éppen az ő védelmük, a Te védelmed érdekében működik. Azt javasoljuk tehát, hogy igyekezz minden esetben betartani a sebességhatárokat, és ne bízd a pénztárcád és az életed a szerencsére.