Önvezető autók – Miért jó ez nekünk?

2018.09.10.

4 perc

Napról napra egyre több hír jelenik meg az önvezető autókról, és ezzel egyidőben egyre több ember fantáziáját mozgatják meg az ilyen típusú járművek. Nem is csoda, hiszen ekkora dobásnak régen örülhetett utoljára az autós közeg. Cikkünkben alaposan körbe járjuk a témát, és megvizsgáljuk, hogyan vehetné hasznát egy mai magyar család egy önvezető autónak.


Már Budapest utcáin is járnak önvezető autók

Még mielőtt megijednél, hogy lemaradtál valamiről, megnyugtatunk, nem hétköznapi használatról van szó. Csupán arról, hogy 2017 nyarán a Szépvölgyi úton működő Almotive megkapta az engedélyt, hogy önvezető autókat tesztelhessen a hazai közutakon.

Ez persze nem azt jelenti, hogy azóta százával közlekednek sofőr nélküli autók az utakon. A cégnek egy körülbelül 10 autóból álló flottája van, a járművekben pedig különleges kiképzésen átesett sofőrök ülnek, akik azonnal le tudják reagálni az esetlegesen fellépő hibákat és problémákat.

De minket sokkal jobban érdekel, hogy mire tudná egy átlagos család használni az önvezető- és elektromos autókat a hétköznapokban. Kicsit körbejártuk a témát, lássuk is mik derültek ki!

Kényelmetlen be- és kiszállás? Önvezető autókkal több már nem!

Ismerős a helyzet, amikor egy bokor mellett, vagy éppen egy pocsolya kellős közepén találunk csak üres parkolóhelyet? Ilyenkor jellemzően résnyire nyitott ajtón próbáljuk kipréselni magunkat, vagy atlétikai ügyességünket latba vetve ugrunk át a tócsán – ami vagy sikerül, vagy nem.

Az önvezető autók elegáns megoldást nyújtanak erre a problémára. Egyetlen gombnyomásba kerül ugyanis, hogy kiguruljanak az akadályokkal körülvett terepről, majd automatikusan ajtót nyissanak, és kényelmesen beszállhassunk.

Úgy fest tehát, hogy a parkolás, illetve a garázsból kiállás sem lesz már sokáig fennálló probléma.

Önvezető autókkal több marad a családi kasszában!

Ha van saját autód, pontosan tudod, hogy nem kevés pénzbe kerül a fenntartása. De valószínűleg akkor is van némi fogalmad az ezzel kapcsolatos költségekről, ha nem birtokolsz saját járművet. Az önvezető autók korában az ilyen költségek jelentősen csökkenhetnek. Hogyan?

Egy átlagos magyar állampolgár évi 78 ezer forintot költ az autójára – abban az évben, amikor új autót vásárol, ez az összeg értelemszerűen valamelyest megugrik. Az önvezető autók több szempontból is költséghatékonyabbá tehetik a családi autózást.

Egyfelől nem üzemanyaggal, hanem elektromos energiával működnek majd, ezáltal az ingadozó üzemanyagárak kevésbé fogják meggyötörni a családi kasszát.

Arról nem is beszélve, hogy egy amerikai kutatást azt mutatta ki, hogy az emberek sokkal kevésbé vennének saját autót, és sokkal szívesebben bérelnének önvezető járműveket, ha a technológia alkalmas lenne a mindennapos használatra. Ezáltal a fenntartási kötlségek töredékéért bérelhetnének autót arra az időre, amikor használják.

A car-sharing program már egyébként is egyre népszerűbb világszerte, hiszen az emberek kezdenek ráébredni, hogy saját autójuk az év nagyobb részében valahol parkol – és lassan, de biztosan égeti az éves költségvetést.

Többé nem vonja el a figyelmet a gyereksírás az önvezető autókban

Na jó, ez az állítás nem teljesen igaz. Az utastérben kiabáló srácok hangja ugyanolyan mértékben lesz figyelemelterelő, mint eddig, a vezetőnek azonban akad egy társa, aki kisegíti a figyelmetlenségből adódó helyzetekben.

Statisztikák szerint egy ütközéses baleset például mindössze 3 másodperc alatt következik be. Az önvezető autó viszont még akkor is figyeli a forgalmi szituációkat, ha éppen az emberi sofőr irányítja az autót. Ha pedig azt érzékeli, hogy baleset bekövetkeztének veszélye áll fenn, azonnal reagál: fékez, korrigál, vagy épp figyelmeztető jelzést ad, függően az autó sebességétől és helyzetétől.

Amivel kapcsolatban jelenleg csak találgatni tudunk – önvezető autók a hétköznapokban

Az teljesen egyértelmű, hogy az önvezető autók szoftvere alkalmas lesz arra, hogy okoseszközeinkkel működjenek együtt. Ezzel kapcsolatban azonban jelenleg szinte egyáltalán nem rendelkezünk információkkal.

El tudunk azonban képzelni olyan megoldást, hogy beérkező telefonhívás alkalmával az autó felismeri a szituációt, önvezető módba kapcsol, és kihangosítja a telefont, ezáltal a lehető legnagyobb mértékben csökkentve a baleset esélyét.

Milyenek lennének hétköznapjainkban az önvezető autók?
Milyenek lennének hétköznapjainkban az önvezető autók?

De olyan kényelmi funkciókra is számíthatunk, mint a szenzorokkal működtethető csomagtér, aminek ajtaja felismeri a tulajdonosokat, és automatikusan kinyílik egy adott gesztusra.

Valójában a technológiáról még kevés konkrétumot tudunk, de az egészen bizonyos, hogy idővel alapjaiban változtatja majd meg a vezetési kultúrát.