Nők vs férfiak – Kik vezetnek jobban?

2018.09.24.

5 perc

Nők vs férfiak: ki vezet jobban?
Nők vs férfiak: ki vezet jobban?

Az örök kérdés, hogy vajon a szebbik nem képviselői, vagy a férfiak vezetnek-e jobban. Számtalan elmélet született már ebben a témakörben, így mi is igyekeztünk körbejárni ezt a területet. A leginkább ismert és elfogadott nézeteket gyűjtöttük össze nektek, hátha választ kapunk erre a kérdésre.


Pár hete megkérdeztük olvasóinkat, szerintük kik vezetnek jobban: a nők vagy a férfiak? A válasz elég egyértelmű volt, a mérleg jelentősen az urak felé billent. Ezt az elképzelést mai napig erősen tartja a társadalom. Nem egyszer hallottam már olyat, hogy egy hölgynek megjegyezték: „nő létedre egész jól vezetsz”. De tényleg ekkora a különbség, vagy a nők annyival rosszabbul vezetnének? Egyáltalán honnan jöhet ez a sztereotípia? Ezekre a kérdésekre kerestük a válaszokat.

Miért gondoljuk, hogy a nők rossz sofőrök? – Nők vs férfiak

Tim Falkoner, vezetésszakértő szerint az a sztereotípia, hogy a nők nem értenek a vezetéshez, feltehetően a női egyenjogúság megszerzése előtti időszakhoz köthető. Ezekben az időkben ugyanis – és van ahol napjainkban is – ritkaság számba ment, ha nőt láttak a volán mögött. Ez a kép viszont egészen tartósan fennmaradt, hiszen a mai unisex világban is úgy tartja a többség, hogy egy női sofőr csakis rutintalan és ügyetlen lehet.

Másik lehetséges oka a sztereotípiának az, hogy az autós sport tipikusan férfi sportág. Ennek két oka lehet: a nők alacsonyabb kockázatvállalása miatt nem terjedt el a nők körében, másrészt a nők számára szociokulturális gátak is lehetnek ebben a sportágban.

Mi lehet a probléma? – Nők vs férfiak

Valószínűleg bennünk van a hiba. Sok nő például nem tartja elég jó sofőrnek magát, sok férfi pedig azt hiszi, vele született adottság, hogy jól vezet. Persze ez is egy ördögi kör, hiszen ha állandóan azt halljuk, hogy a nők rosszul vezetnek, előbb-utóbb lesznek olyan hölgyek, akik ezt el is hiszik. A legnagyobb különbség a két nem között így talán a hozzáállásban keresendő.

A vezetési tudásukról megkérdezett nőknél ugyanis nem áll fenn a férfiaknál tapasztalható magabiztosság, azaz nem tartják magukat a férfiaknál jobb sofőrnek. Pedig gond nélkül mondhatnák, hogy jobban vezetnek, hiszen a női sofőrök statisztikailag megfontoltabb vezetőknek számítanak, emellett jobban látják előre, hogy a másik vezető milyen manővert tervez. Ennek ellenére mégis él az az általános sztereotípia, miszerint a nők rosszul vezetnek.

Az önbizalom márpedig fontos! –Baleseti statisztikák nők vs férfiak

Az egészséges önbizalom ennek ellenére elengedhetetlen tényezője a magabiztos vezetési stílusnak. Ez az, amivel a legtöbb férfinak nincsen problémája, sőt. A férfiak – vezetési kvalitástól függetlenül – többnyire magabiztos vezetőknek vallják magukat. Talán sokszor ok nélkül képzelik magukat Fittipaldinak, emiatt pedig agresszívabban, kockázatvállalóbban, nagyobb sebességgel vezetnek, és többször ülnek volán mögé biztonsági öv használata nélkül, vagy akár ittasan is. Így nem olyan meglepő adat, hogy a férfiak autóbalesetben történő halálának kockázata kétszer magasabb a nőkkel szemben (megtett kilométerre számolva).

Férfiak a volán mögött - Nők vs férfiak vezetés közben
Férfiak a volán mögött – Nők vs férfiak vezetés közben

A nők ütközésének többségét ezzel szemben nem a túlzott önbizalom, hanem a megcsúszás és kanyarodás okozza, amit főként a figyelmetlenség és bizonytalanság okoz. Ennek ellenére statisztikailag a nők vezetnek jobban, vagy pontosabban balesetmentesebben. Akár sebességtúllépés, ittas vezetés, vagy baleset okozás a téma, a férfiak jelentősen többször szerepelnek a történetben. Nem véletlenül alakult ki az sem, hogy a biztosító társaságoknál is valamivel alacsonyabb a biztosítás díja a hölgyeknek, hiszen a számok szerint kevesebb balesetet okoznak.

Nők vs férfiak - Nők a volán mögött
Nők vs férfiak – Nők a volán mögött

Mégis akad egy mumusa a nőknek: a telefonozás. A koncentrációt a mobiltelefon használata jelentősen csökkenti vezetés közben; akkor is ha kihangosítóval telefonálunk vezetés közben, négyszer nagyobb valószínűséggel okozhatunk balesetet. A telefonhasználatban pedig a nők magasan verik a férfiakat, pontosan 63%-al gyakrabban telefonálnak autóvezetés közben. Éppen ezért nem szabad megfeledkezni arról, hogy habár a nők többnyire nem vadulnak és kockáztatnak veszélyes manőverekkel az utakon, azért a kockázatvállalásból ők is kiveszik a részüket a párhuzamosan történő beszélgetéssel, amiben bár ügyesebbek általában mint a férfiak, mégis gyakran okoznak miatta balesetet.

Azok a fránya hormonok – Nők vs férfiak a volán mögött

A gyakran meggondolatlannak tűnő, erőteljesebb és gyorsabb vezetési stílust a hormonokra is vissza lehet vezetni, mivel ezt a fajta „agressziót”, vagy inkább hevességet a tesztoszteron szint is befolyásolja. Nem elég, hogy a férfiak ösztönösen is mutatnak hajlamot a vadabb, versengő vezetési stílusra, kutatások szerint a magas tesztoszteron szint tovább növeli a kockázatvállalás és agresszió mértékét, valamint a konfliktus és veszélyes helyzetek keresésére való hajlamot. Ezért lehet az, hogy egy jogtalannak tűnő besorolást, vagy manővert a férfiak hajlamosabbak megtorolni, akár úgy is, hogy közben veszélyeztetik, vagy akadályozzák a forgalmat.

Érdekes párhuzam emellett, hogy elvileg „azokon a bizonyos napokon” a női sofőrök sokkal óvatosabbak és biztonságra törekvőbbek, mint máskor. Mindez erősíti azt a pszichológiai feltételezést, miszerint mindkét nem számára vannak mélyen megbúvó, talán ösztönösnek is nevezhető késztetések, amik autóvezetés közben láthatóvá válnak. Így a nőknél a védelmező ösztön és a biztonságkeresés, a férfiaknál pedig a dominancia kimutatása, a saját territórium védelme lehet az, ami még befolyásolja vezetési stílusukat.