
Mai cikkünkben előveszünk 6 igencsak érdekes városi legendát, amik az autósok körében elterjedtek, és lerántjuk a leplet ezek igazságtartalmáról. Megtudhatod például, hogy megéri-e étolajjal tankolni az autót, vagy hogy működik-e a kocsid kerozinnal. Vágjunk is bele!
1. A nagyobb motorméret nagyobb biztonságot is jelent – 6 autós tévhit
Magyarországon talán kevésbé, Amerikában azonban a régi idők autó értékesítői előszeretettel használták azt a kecsegtető, ám kevés valóságalapot tartalmazó állítást, miszerint a nagyobb motorméret nagyobb biztonságot nyújt egy esetleges baleset során.
Ezzel szemben azonban az igazság az, hogy ilyen tekintetben nincs számottevő különbség a motorméretek között. Ha például 70 km/h-s sebességgel egy álló tárgyba (pl. oszlopba) ütközöl, a fizikai erőhatások a másodperc tört része alatt lassítják az autót 0 km/h-ra, és ez a nagyobb méretű motorok esetében éppúgy igaz, mint a kisméretűeknél.
2. Klímával több üzemanyagot spórolhatunk, mint lehúzott ablakokkal – 6 autós tévhit
A világhírű MythBusters (Mítoszírtók) című sorozatban hétről hétre újabb és újabb városi legendáknak járnak utána, és derítik ki azok igazságtartalmát. Így a fiúk azt is tesztelték, hogy igaz-e az a mítosz, hogy lehúzott ablakokkal autókázni többet fogyaszt, mintha a klímát kapcsolnánk be. Erre a célra teletankoltak két SUV-ot, majd elindultak, hogy megtudják, vajon a lehúzott ablakkal vagy a feltekert klímával közlekedő autó képes hosszabb utat megtenni. Ha hiszed, ha nem, az előbbi győzött, vagyis a letekert ablak.
A teszt eredményéhez azonban hozzá kell tennünk, hogy az ablakok teljesen le voltak tekerve a tesztautón – mind a négy ajtónál. Az viszont egyáltalán nem biztos, hogy ez minden utasnak jól esne – különösen a huzat egészségkárosító hatásai miatt. Persze ugyanígy a túlzott klímahasználat sem tesz jót. A legjobb megoldás inkább egy átmenet lehet a két módszer között: résnyire lehúzott vezetőoldali ablakok és alacsony fokozaton üzemeltetett klímaberendezés.

3. Nincs probléma azzal, hogy tankolás közben visszaszállsz az autódba – 6 autós tévhit
Bár őszintén bevalljuk, fogalmunk sincs, hogy ez a mítosz hogyan születhetett, ugyanis egyáltalán nem gondoljuk, hogy kényelmes lenne tankolás közben visszaszállni az autóba, mégis találtunk arra vonatkozó lejegyzéseket, hogy ez a tévhit bizony létezik.
Amiért pedig nem állja meg a helyét, annak köze van ahhoz, amiért nyílt lángot sem használunk benzinkúton. A tested ugyanis statikus elektromosságot fejleszt, különösen, ha más felületekkel (pl. üléskárpit) érintkezik. Ha pedig eközben fogod az üzemanyagpisztoly fém fogantyúját, akár az is megtörténhet, hogy szikra keletkezik, ami üzemanyag közvetlen közelében problémás. (Tudjuk, ennek bekövetkezésére valóban kicsi az esély, de annyira abszurdnak találtuk a lehetőséget, hogy muszáj volt megemlítenünk a listán.)
4. Az autód gyorsabban megy, ha kerozinnal töltöd fel a tankot – 6 autós tévhit
Az elgondolás alapja valószínűleg az lehet, hogy a repülőgépek is rendkívüli sebességgel haladnak. Azonban attól, hogy két jelenség hasonló részleteket mutat, még nem feltétlenül van közöttük ok-okozati kapcsolat. Így van ez a kerozinnal is.
A kerozin nem gépjárművekbe való. Nemhogy nem megy tőle gyorsabban az autód, konkrétan el sem indul vele, hiszen nem azon feltételek szerint zajlik az előállítása, ami egy autó motorjának beindítására és működtetésre alkalmas. A kerozinnal feltöltött autók egyszerűen lefulladnak.
5. Cserélj olajat 3 000 kilométerenként – 6 autós tévhit
Évtizedekkel ezelőtt még valóban volt alapja ennek a megállapításnak, manapság azonban teljes mértékben idejétmúlt. Egyes gyártók már 50 000 kilométeres határokról szólnak, mi azonban egy kicsit szkeptikusabbak vagyunk, tekintve, hogy bizonyos esetekben elképesztő mértékű olajsár keletkezhet az autóban, ha nem végezzük el idejében az olajcserét.
Éppen ezért azt javasoljuk, törekedj a 30 000 kilométeres cserére. Azonban ez sem szent írás, hiszen városi üzemben már 15 000 kilométer megtételét követően is érdemes lehet olajat cserélni az autódban.
6. Rengeteget spórolhatsz, ha étolajat töltesz a tankba – 6 autós tévhit
Valójában éppen ellenkezőleg. Az nlcafé egy tavalyi cikkében adott hírt arról a pécsi férfiról, aki jövedékitörvény-sértést követett el azzal, hogy étolajjal üzemeltette gépjárművét. Bár a cikkből arra következtethetünk, hogy a nagyobb probléma az autó átalakításával van, szakértők szerint egy dízelmotort például könnyen tönkre is tehetünk, ha étolajat töltünk bele, ezért tényleg nem ajánljuk ezt senkinek.