felelem-a-vezetestol-igy-lekuzdheted-a-szorongast-schiller-blog

Van jogsim, de félek volán mögé ülni, mitévő legyek? 6 tipp a félelem leküzdésére

2019.02.18.

5 perc

Rettegsz, ha autóba kell ülnöd, pedig van jogsid? Esetleg szülőként látod azt, hogy a friss jogosítványt szerző gyereked vezetésfóbiával küzd? Számtalan ember küzd ezzel világszerte, de van megoldás. A cikkben arra találsz megoldást, hogyan küzdhető le a vezetéstől való félelem.


Nem te vagy az egyetlen, aki hasonló problémával küzd

A különböző weboldalakon, fórumokon és online közösségi felületeken százával találunk erre vonatkozó kérdéseket:

„Van jogsim, de nem tudok/ nem merek vezetni.”

„Friss jogosítványom van, de félek forgalomba menni.”

„Ha valaki ül mellettem, oké, de egyedül rettegek a volán mögött.”

„Gyomorgörcsöt, szorongást érzek, ha vezetnem kell.”

„Nincs elég önbizalmam az autóvezetéshez.”

Hidd el, rajtad kívül világszerte még emberek százezrei küzdenek ugyanezekkel a gondolatokkal. De mit lehet tenni ellenük? Hogyan érheted el, hogy az autóvezetés-fóbiád szerelemmé avanzsáljon?

Miből fakad a vezetéstől való félelem?

A legtöbben nem azért nem szereznek jogosítványt, mert nincs pénzük a tanfolyamra, hanem azért, mert félnek a vezetéstől – vagy inkább a vezetés egyes szegmenseitől. Ahogyan rengetegen vannak azok, akiknek bár sikerült jogosítványt szerezniük, nem ülnek autóba, mert rettegnek.

Hogy mitől?

Attól, hogy balesetet okoznak. Attól, hogy bár a vizsgán sikerült, úgy gondolják, csak szerencse kérdése volt, hogy nem történt semmi baj. Sokan úgy gondolják, hogy nem elég ügyesek, és ez soha nem is fog megváltozni. Számos friss jogsis van, akik azért nem ülnek volán mögé, mert az oktató porig alázta őket a gyakorlati órák alkalmával, vagy épp a szülők szekálták, gondolván, ezzel csak jó tanácsokat adnak.

6 tipp, ami megkönnyíti számodra, hogy megszeresd a vezetést

1. Vezess tapasztalt sofőr mellett

Ha nem a vezetéstől félsz, hanem attól, hogy egyedül kell vezetned, és ehhez nincs elég tapasztalatod, kérj meg egy jogosítvánnyal rendelkező közeli ismerőst, hogy üljön be melléd néhány alkalommal. Ez segít önbizalmat szerezni, miközben biztonságérzetet nyújt, hogy tapasztalt sofőr ül melletted, aki segít, ha baj van.

2. Eleinte csak nappal vezess

Tudtad, hogy a balesetek nagy része éjszaka, rossz látási viszonyok mellett, megnövekedett forgalomban történik? Ha most szereztél jogosítványt, vagy régóta nem ültél volán mögött, válassz olyan időpontokat a vezetésre, amikor kisebb a forgalom. A hétvégi délutánok, vagy a hétköznap délelőttök alkalmasak lehetnek erre.

3. Hallgass relaxációs zenéket

A kezdő sofőröket zavarja a zene. Néhány oktató erre felkészíti a tanítványait, és magas hangerőn bömbölteti az autóban a rádiót, miközben instrukciókat ad neki, és elvárja, hogy a forgalomra is figyeljenek. Ez eleinte rendkívül zavaró, de akit így tanítottak vezetni, nagy eséllyel képes kizárni a zavaró tényezőket a volán mögött.

Ha viszont nem így tanultál vezetni, és zavar a hangos zene, akkor se aggódj. Rakj be halk, nyugtató hatású dalokat (például komoly zenét vagy relaxációs számokat), és figyeld meg, sokkal jobban tudsz majd fókuszálni.

4. Tervezd meg tudatosan a megmérettetéseket

Tisztázzuk, a legtöbb friss jogsis nem a vezetéstől fél, hanem a vezetés során felhalmozódó félelmektől. Nem a vezetés élményével kell megküzdened, hanem a félelmeiddel. Ennek megoldásaképpen gondold végig, melyek azok a részei a vezetésnek, amelyek aggodalmat, félelmet keltenek benned, és fokozatosan menj bele ezekbe a szituációkba.

Ha úgy érzed, nem tudsz parkolni: próbálj meg egyre szűkebb helyeken megállni az autóddal. Ha a nagy forgalomtól félsz, fokozatosan merészkedj beljebb a forgalmasabb közlekedési zónákba, illetve kezdj el olyan időszakokban is vezetni, amikor nagyobb a forgalom. Önbizalmat ugyanis csak így szerezhetsz.

5. Olvasd el elméleti vezetéstechnikai oktatócikkeinket

Minden kezdet nehéz, ráadásul idővel sokat is felejtünk abból, amit a KRESZ-tanfolyamon tanítottak nekünk. Éppen ezért indítottunk cikksorozatot elméleti vezetéstechnikai fortélyokról, amelyek nagy segítségedre lehetnek, hogy magabiztos, tapasztalt sofőrré válj.

Ezekben beszéltünk többek között arról, hogyan vezess sötétben, írtunk a téli vezetéssel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókról, vagy éppen arról, hogyan reagálj, ha megcsúszik az autód.

6. Nem ciki, tedd ki az autódra a „T” betűt!

A tanulóvezetők megkülönböztetésére szolgáló „T”-jelzésű matrica használatát országszerte ismerik. Nem kell attól tartanod, hogy valaki emiatt gorombán viselkedik veled – ha ugyanis így tesz, az az ő szegénységi bizonyítványa, nem neked kell szégyenkezned miatta.

És még egy tipp szülőknek

A gyerekekben sokszor túlteng a (szülők felé mutatott) megfelelési vágy. Mi tisztában vagyunk vele, hogy a legtöbbször jó szándék rejtőzik a szekírozásként értelmezhető tanácsok mögött, de a gyerekek sokszor nem így érzik.

Nagyon fontos, hogy a friss jogosítvánnyal rendelkező fiatalok pozitív megerősítést kapjanak. Ez persze nem jelenti azt, hogy egy-egy hibára nem szabad felhívni a figyelmüket, de ne feledkezzünk meg a dicséretről sem. Fontos, hogy a gyerekünk pozitív megerősítést kapjon, így sokkal több kedve és önbizalma lesz vezetés közben.

Reméljük, hasznosnak találtad a cikket, és segít neked abban, hogy az autóvezetés-fóbiádat leküzdve önfeledten szelhesd a kilométereket. Ha úgy érzed, hogy néhány ismerősödnek szintén segítenének az itt olvasottak, oszd meg velük is. További érdekes és exkluzív tartalmakért látogass el Facebook és Instagram oldalunkra.