Már csak néhány hét választ el minket attól, hogy szeptemberben megnyíljon új Lexus Pest szalonunk – ideje felkészülni! Amit már mindenki tud: a Lexus Japán top autómárkája. De a jövőbemutató életérzés teljesebb megértéséhez érdemes betekintést tenni a design és a készítés különleges szellemiségébe is. Erre fókuszálunk most: bemutatjuk a takumi mesterséget, ami a Lexus alapfilozófiájaként hatja át az autók minőségét.
A takumi kifejezés jelentése
A szó egy japán férfi keresztnév is egyben, de a Lexusnál az eredeti jelentése válik fontossá: szó szerint fordítva lehetne „artizán” vagy „műves”, a gyakorlatban pedig a mesteri szinte emelt kézimunkát, illetve annak szeretetét testesíti meg.
Sőt: több ez, mint szeretet, inkább amolyan megkérdőjelezhetetlen hitvallás. A takumi mesterek ugyanis több évtizedes tapasztalattal rendelkeznek, kifinomult érzékszerveik utánozhatatlan alaposságot nyújtanak az aprólékos kézimunkát igénylő gyártási feladatokban és a kiélezett minőségellenőrzési folyamatokban.
Hogyan férhet össze a hagyománytisztelet és az innováció?
Az elsőre két ellentétesnek tűnő szándék ez esetben egy olyan arany középútban képes egyesülni, ami a Lexust az egyik elsőszámú autómárkává emelte: 1989-től egészen napjainkig.
A hagyománytiszteletet akár negatívan is lehetne értelmezni, ha arról lenne szó, hogy a régi, berögzött módszerekhez ragaszkodnának, teret nem engedve a jobb és korszerűbb hozzáállásnak – azonban itt erről szó sincs. A takumi mesterségben a tudás generációk közti továbbadása jelenti a hagyománytiszteletet, illetve az, hogy a takumi mesterré váláshoz rögös út vezet: nem válhat akárki azzá. Ez a hosszú, mesterről fiúra szálló tudás tökéletesen megfér az állandó innovációval: természetesen csak akkor, ha az újítás az elvárt minőségben alkalmazható. Ez a takumik elsőszámú kitétele.
A fenti hozzáállás pedig bőven teret ad az újításoknak – a Lexus ugyanis az egyik legjövőbemutatóbb autómárka. Csak néhány példa ehhez: a Lexus alkotta meg a világon elsőként az öntöltő hibrid hajtású rendszert. Az ilyen, prémium kategóriás autók nagy része jelenleg is a japán csúcsmárka logóját mutatják az utakon. Ugyancsak említhető a Lexus LF (Lexus Future), a külön koncepcióautó család, ami évről évre újabb és újabb innovációkkal adja fel a leckét az autóiparnak – miközben az egyes újításokat folyamatosan át is emelik a széria autóikba.
Így válhat valaki takumi mesterré
A kinevezés közel sem egy elcsépelt, márkaismertség céljából kitalált valami: szigorú követelmények jellemzik és alig néhányan válhatnak takumi mesterré. A Kyushiban működő Miyata Lexus üzemben például a 7700 főből csupán 19 (!) dolgozik takumi mesterként – leginkább csoportvezető és minőségellenőrzési pozíciókban. Minimum 60000 óra munkatapasztalat szükséges hozzá, és speciális próbatételek várnak a jelöltekre.
Ilyen például a takumi macska: ez egy origami feladat, amire mindössze 90 másodperc áll rendelkezésre, viszont nem csak az idő szorítása nehezíti a papírmacska elkészítését: csak egy kézzel, és kizárólag az ügyetlenebbik kezével hajtogathat a takuminak áhítozó szakember.
Ha pedig belegondolunk, hogy a Lexus autók belső szöveteit ilyen mesterek varrják és az alkatrészek minőségét ilyen gondossággal ellenőrzik, hirtelen még nagyobbra nő a szemünkben a márka.

Letesztelnéd, hogy átmennél-e a takumi macska teszten? Próbáld ki magad a Lexus digitális origami feladatában! 90 másodpercben bizonyíthatsz:
https://www.lexus.hu/discover-lexus/craftsmanship/takumi-cats/
Minőségellenőrzés takumi módra
Egyfelől nagymértékű automatizáció jellemzi az autógyártást, de egyes speciális részletek kizárólag a kézimunkával válhatnak olyan kidolgozottá, amit a Lexus autókban tapasztalhatunk. Ehhez pedig szőrszálhasogatóan alapos ellenőrzés szükséges.
Ilyen például a kárpitok tökéletes varrásának ellenőrzése, a 10 órás festési folyamat végeredményének felülvizsgálata, vagy a sebészi pontosságú illesztési hézagok szemügyre vétele.
Az ellenőrök egy pillanatra sem tévesztik szem előtt a célt: hibás darab nem hagyhatja el a gyárat. Természetesen a kiforrott folyamatok miatt erre aligha kerülne sor, így az éberség maximális fenntartására bevett módszer, hogy direkt hibás alkatrészeket is küldenek az ellenőrzők számára.


Tapasztald meg élőben a takumi kézügyesség eredményét
A Schiller Autó Családnál gőzerővel azon dolgozunk, hogy a Lexus minőséghez méltó szalonunk elkészüljön: ez lesz az új Lexus Pest, a Megyeri híd pesti hídfőjénél. Gyere el hozzánk és tapasztald meg testközelből a takumi mesterek egyedülálló munkáját! Bővebben az új szalonról ezen az oldalon találsz információt:
Elvarázsolt a takumi mesterség? Ez egy a Lexus alapfilozófiái közül. Ha érdekel az autómárka, javasoljuk megismerni az omotenashi vendégszeretetet és a tazuna vezetési élményt is, amelyek szintén a Lexus értékrend részei (olvass ezekről bővebben a Lexus története cikkünkben).
